Żywienie w przedszkolu 

Żywienie w przedszkolu to wcale nie taka prosta sprawa. Osoba, która zajmuje się układaniem jadłospisu dla przedszkolaka powinna posiadać wiedzę o żywieniu dzieci w wieku 4-6 lat.

Żywienie w przedszkolu to wcale nie taka prosta sprawa. Osoba, która zajmuje się układaniem jadłospisu dla przedszkolaka powinna posiadać wiedzę o żywieniu dzieci w wieku 4-6 lat. Uważam, że każda intendentka w przedszkolu powinna znać naprawdę dużo informacji na ten temat. Często zdarza się tak, że na tym stanowisku pracują przypadkowe osoby, co niestety odbija się na naszych milusińskich, bo co tak naprawdę wiemy o prawidłowym żywieniu dziecka w takim przedziale wiekowym???? Nic, albo niewiele. Oczywiście nie mówię tu o wszystkich intendentkach. W wielu placówkach zatrudnione są dietetyczki lub osoby o naprawdę imponującej wiedzy, ale to i tak niewiele. Czytając różnego rodzaju raporty z kontroli przeprowadzonych przez Sanepidy wypada to bardzo nieciekawie.

Obowiązują nas normy żywieniowe oraz normy wyżywieniowe ( to dwie różne rzeczy, choć bardzo powiązane ze sobą). Niestety pracujemy na starych normach, każda w jakiś dla siebie znany sposób takie tabele zdobyła, i na tym koniec. Sanepid nie informuje nas o zmianach w żywieniu, a tylko kontroluje, kontroluje i nakazuje. Oczywiście jest organizatorem kursów o żywieniu dzieci w zakładach żywienia zbiorowego, ale tak naprawdę to czego można się dowiedzieć na jedno czy dwudniowym kursie? Jeżeli intendentka jest z powołania, lubi tę pracę, no a przede wszystkim dzieciaczki - dokształca się sama jak tylko może.

Jola z Krakowa