Żywienie osób w podeszłym wieku jest tematem często pomijanym, zwłaszcza przez placówki żywienia zbiorowego, jak np. Domy Pomocy Społecznej. Prawidłowe żywienie osób w podeszłym wieku jest jednak elementem niezwykle istotnym...

Żywienie osób w podeszłym wieku jest tematem często pomijanym, zwłaszcza przez placówki żywienia zbiorowego, jak np. Domy Pomocy Społecznej. Prawidłowe żywienie osób w podeszłym wieku jest jednak elementem niezwykle istotnym. Jakże bowiem, organizm ma radzić sobie z pojawiającymi się wraz z wiekiem dolegliwościami, kiedy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych? Skąd ma czerpać energię, jeśli w diecie brakuje niezbędnych witamin i minerałów?

Starzenie się organizmu zostawia ślad prawie na wszystkich układach organizmu. Zmiany te dotyczą układu moczowego, oddechowego, krwionośnego oraz układu ruchu. Co najważniejsze jednak, zaburzona zostaje zdolność trawienia i wchłaniania składników odżywczych spowodowana główne słabym wydzielaniem enzymów trawiennych.

Prawdą jest, iż u osób starszych zapotrzebowane energetyczne ulega obniżeniu. Nie należy jednak lekceważyć przy tym odpowiedniej podaży takich składników odżywczych, jak białko czy węglowodany. Ważne jest, by nie doprowadzić do wystąpienia niedożywienia białkowego. W jadłospisie takiej osoby nie powinno zabraknąć więc mleka i jego przetworów, a także chudego mięsa, ryb i jaj.

Istotnym elementem jest również podaż witamin i składników mineralnych, która u osób starszych powinna odpowiadać normom (o dziwo!) dla osoby w wieku 25 lat. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na odpowiednią podaż wapnia oraz witaminy D3.

Żywienie osób w podeszłym wieku, zwłaszcza w placówkach żywienia zbiorowego powinno podlegać ścisłej kontrolni dietetycznej. Niestety, w wielu placówkach proces ten wymaga usprawnienia i przeszkolenia osób za niego odpowiedzialnych.

mgr inż. Monika Mroczyk
"Dietoteka" Ostrzeszów